sobota, 25 lutego 2017

Kraków - Kościół Mariacki

Kościół Mariacki (NMP) jest chyba jednym z najbardziej znanych budynków w Polsce i to nie tylko świątyń. Ma charakterystyczną sylwetkę a wnętrza wypełnione bogatymi zdobieniami z Ołtarzem Wielkim, dziełem Wita Stwosza, na czele. Wit Stwosz stwoszył, przepraszam, stworzył kilka różnych dzieł w Polsce i nie tylko, ale ołtarz jest chyba najbardziej popularny. Przy czym warto przyjrzeć się także pozostałym zakątkom bazyliki. To, co się dało, uwieczniłem. Wstęp do reprezentacyjnej części kościoła jest płatny a robienie zdjęć i filmowanie obciążone dodatkową kwotą.20 komentarzy:

 1. A propos poprzedniego wpisu. (Pewnie nie wszyscy) Krakowianie (ale zauważalna część) myślą, że wszyscy Polacy na samo hasło "kościół Mariacki w Krakowie" "padają na kolana" (nie w sensie religijnym, a raczej hm... gombrowiczowskim).

  Otóż nie.

  Z dwóch znanych w Polsce kościołów Mariackich, zdecydowanie większe (i lepsze) wrażenie robi na mnie ten gdański.

  A w Krakowie mam inne swoje ulubione miejsca, niezadeptane przez tych wstrętnych turystów ;-)

  ---

  Wejście na wieżę zrobiło na mnie całkiem dobre wrażenie (choć i tak nie umywa się do wejścia na wieżę Mariackiego w Gdańsku), a to głównie za sprawą stareńkich drewnianych schodów i miłej pogawędki z trębaczem na górze (nie wiedział, żem z Warszawy? ;-) ). Tylko, że te drewniane schody zostały ponoć niedawno wycofane z użytku i zbudowana została jakaś nowa, bezduszna metalowa klatka schodowa... Marcinie, byłeś tam? Potwierdzasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potwierdzę ani nie zaprzeczę. W tym roku nie wszedłem na górę a jak byłem ostatnio, dawno temu, używałem drewnianych. Mogliby windę sieknąć.

   Usuń
  2. jak to? nie powiedziałeś, że jesteś z Warszawy? podobno warszawiacy od tego zaczynają każdą rozmowę!

   Usuń
  3. H_Piotrze, i tu się zgadzam w tak zwanej całej rozciągłości - też wolę gdański! Swoją drogą, chętnie bym się dowiedziała, jakie są twoje ulubione miejsca w Krakowie, jeśli to nie tajemnica...?

   Usuń
  4. Piotrek lubi centra handlowe i stacje benzynowe.

   Usuń
  5. chyba trudno porównywać, chociaż nazwa akurat taka sama. tak, jakby zestawiać zamek królewski w Warszawie z zamkiem królewskim w Gdańsku.

   Usuń
  6. Tak samo trudno zestawiać Greatest Hits Slayera i Greatest Hits Dolly Parton.

   Usuń
 2. płatny wstęp do kościoła? no, no... to chyba tylko w Krakowie mogli na to wpaść :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No w Niemczech i Francji też był płatny. Nic szczególnego.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. ale u nas mimo wszystko świątynie wciąż użytkuje się zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem...

   Usuń
  4. Chodzi o robienie kasy? Zgadza się.

   Usuń
  5. na kościele? Kiler, chyba na waciki.

   Usuń
 3. Ho, ho, ale ci się udało - ludzi nie było?

  OdpowiedzUsuń