wtorek, 4 października 2016

Tym razem Żyrardów

Jakoś mi się podróżowało bliżej i dalej... Żyrardowa nie widziałem już ładnych parę lat. Ostatni raz byłem tam, gdy zaczynano prace nad kompleksem przędzalnianym. Teraz widzę, że coś chyba nie wyszło w kwestii apartamentowo-loftowej, bo o ile część handlowo-usługowa funkcjonuje i nawet przyciąga ludzi, to część mieszkalna stoi pusta, odnowiono tylko elewację i już. Dziś parę zdjęć z centrum Żyrardowa, ale to nie koniec.
Bonusik dla wszystkich:

8 komentarzy:

 1. Z loftami sprawa jest bardziej skomplikowana, bo są to dwie różne inwestycje - tzw. Stara Przędzalnia i tutaj według informacji na stronie prace zostały zakończone. Chronologicznie to w 2007 ukończyli budynek tzw. "Stara Przędzalnia II" gdzie prócz loftów jest restauracja Szpularka, a przed nią stoi Pomnik Prządki.

  Później zabrali się za ten kompleks w środku i najpierw oddali do użytku pasaż handlowy, a teraz już i lofty zdaje się że są gotowe (i w większości wyprzedane) - budynki na zdjęciach 5, 6, 8.
  http://www.staraprzedzalnia.pl/

  Druga inwestycja to Nowa Przędzalnia (ten największy budynek fabryczny, jest na fotce 5, z lewej na 6 i z prawej na 10) na i tutaj faktycznie się sp...ło, bo deweloper zbankrutował. Ale ponoć niedawno prace zostały wznowione i zobaczymy jak to się skończy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Prz%C4%99dzalnia_(Lofty_de_Girarda)

  Poza tym, na fotce 8 jest parowóz bezogniowy, który w 1908 trafił do żyrardowskiej fabryki:
  https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=47156

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tych "Loftach de Girarda" to faktycznie było głośno jakiś czas temu, i nie ze względów artystycznych bynajmniej ;)
   Oby się udało zakończyć inwestycję, bo zapowiada(ło) się ciekawie!

   Usuń
  2. O, dzięki za dokładne info. Fajnie by było, gdyby doprowadzili to do końca.

   Usuń
  3. To była niezła inba, bo ludzie pobrali kredyty i nie mogli się wprowadzić do prawie gotowych mieszkań (do wykończenia zostało głównie ostatnie pietro). Moja koleżanka z klasy tak wylądowała z ręką w nocniku, mieli się procesować i walczyć z syndykiem, chyba coś się udało, ale pewnie sporo będą musieli dopłacić.

   Usuń
 2. Mnie Żyrardów ze swoim uporzadkowanym układem bardzo się podoba i te fantastyczne witraże Mehoffera w Katedrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytułu katedry ten kościół nigdy nie miał, tutaj się mówi na niego Duży Kościół... dla odróżnienia od Małego Kościoła ;-)

   Usuń