piątek, 30 marca 2012

Kompleks Dzielna


W grudniu pokazałem wieczorne zdjęcia tego miejsca. O tutaj. Niedawno przeszedłem się tam za dnia. Odsłonięto już elewację, ale nadal nie rozumiem. Przecież nie udaje to żadnej kamienicy, stojącej w tym miejscu przed wojną, więc o co chodzi? W każdym razie trochę takie to dziwne jest. Ale ja się nie znam.


Z drugiej strony wyobraziłem sobie, gdyby nagle tak te wszystkie nowoczesne Wolfy, tałery i plazy nagle pokryć taką nakładką, mogłoby być zabawnie. Może warto spróbować?

8 komentarzy:

 1. chodzi o nawiązanie do okolicznej zabudowy z lat 50.
  poza tym, mamy obok cytat z wcześniejszego stylu - modernizmu międzywojennego. tak więc, to poglądowy obrazek "tak budowało się przed wojną, a tak jakiś czas po".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko to nawiązanie wygląda jak - nie znam się, więc swobodnie użyję tej nazwy - pseudoneoklasycyzm. Znaczy, gdyby nieoświeconej osobie pokazać zdjęcie samego budynku (tego po prawej) i powiedzieć, że to wyremontowana kamienica na Nowym Świecie, mogłaby uwierzyć.

   A swoją drogą, bardzo ładnie wszelkiego rodzaju "nawiązania" w nowoczesnej architekturze opisał J. Fedorowicz w którymś z zeszłorocznych numerów "Stolicy".

   Usuń
 2. A bo i warszawski socrealizm to w wielu przypadkach taki pseudoneoklasycyzm.

  To można by zaś nazwać postpseudoneoklasycyzmem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wersja nocna mię poruszyła;)
  a ogólnie z wnioskiem się zgadzam, czyli inaczej mówiąc, czuję się w gronie nieoświeconych, którym pomysł się podoba, przynajmniej na zdjęciu:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niby taka Dzielna a ma kompleks? Do mię nie przemawia wcale, zwłaszcza przepaskudny 'neoą'.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj tam, "ludzią" się podoba. I to jest ważne.

  OdpowiedzUsuń
 6. o kurczę, dopiero teraz zauważyłem, że i neony są odpowiednio wystylizowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może jednak to pseudoarchaiczne subtelnie nawiązuje do koszar Artylerii Koronnej? a to z neonem do więzienia na Pawiaku.

  Czy to ten sam inwestor z Garwolina, co zburzył Kamlera?

  OdpowiedzUsuń