niedziela, 18 czerwca 2017

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Miesiąc temu w żoliborskiej Alei Wojska Polskiego został odsłonięty pomnik Witolda Pileckiego. Autorami są rzeźbiarze z siemianowickiej pracowni "Morfes". Trochę to wszystko się kojarzy z rzeźbą cmentarną, ale i tak "nie jest tak źle", szczególnie gdy weźmie się pod uwagę stojący nieopodal pomnik- dar Polonii amerykańskiej z pomalowanymi żołnierzykami.

3 komentarze:

 1. Zacytuję sam siebie: «Nie znam się na sztuce i symbolika pomnika nie jest dla mnie jasna, ale uważam, że dobrze się stało, że nie ma on tradycyjnej formy postaci na cokole.
  Mam natomiast zastrzeżenia do tekstów na nim zamieszczonych. Nie podoba mi się sformułowanie "Ochotnik do Auschwitz", bardziej mi się to kojarzy z wachmanem niż więźniem. Czy nie lepiej byłoby: "Dobrowolny więzień KL Auschwitz"? Natomiast zamiast zdania "Jeden z najodważniejszych ..." widziałbym "Bohaterski Żołnierz IIWŚ".
  Inna sprawa to obszerny tekst z boku pomnika. Rozumiem, że inicjatorzy i twórcy pomnika chcieli przedstawić biografię bohatera, ale czy tak długi tekst nie odstraszy potencjalnych czytelników (zwłaszcza młodszych)? Czy nie wystarczyło by kilka zdań (żołnierz-konspirator-więzień-powstaniec-ofiara represji)? Całość życiorysu można by udostępnić za pomocą kodu QR. Nie mówiąc, że można by obok pomnika umieścić podręczny ekran z prezentacja rotmistrza. Przecież mamy XXI wiek! » http://www.werttrew.fora.pl/ciekawe-miejsca-i-obiekty,16/pomnik-w-pileckiego,8305.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, można by lepiej. Np. bez nazwisk polityków, odznaczających pośmiertnie Pileckiego; wystarczyłyby same ich funkcje.

   A propos "ochotnika". Kiedyś miałem styczność z panią, uważającą się za ostoję klasy i w ogóle, która o Pileckim niewiele wiedziała. Próbowaliśmy jej ze znajomymi nakreślić mniej więcej sytuację i doszło do tego dobrowolnego zgłoszenia się do obozu. Pani przerwała nam, zatrzepotała rzęsami i taki tekst:
   - To jak to, on tak sam sobie po prostu chciał tam pojechać?

   Ostatkiem sił powstrzymałem się od żartu, że złapał turnus w last minute.

   Usuń
 2. trochę przebadany, a symbolika wyłaniania się bohatera ze szczeliny w betonie - taka sobie... no ale, tak, mogło być gorzej.

  OdpowiedzUsuń