piątek, 26 sierpnia 2016

Ostrava - modernizm

Skoro już była mowa o ostrawskim ratuszu, nie dajmy sobie wmówić że białe jest białe i popatrzmy na inne rodzaje modernizmu w tym uroczym mieście. Modernizm, jak wiemy, to taki styl architektoniczny, który pod pozorem funkcjonalności i unikania bezcelowego ornamentu, który - jak głosili niektórzy w tekście satyrycznym - jest zbrodnią, eksploatuje kilka motywów w kółko (okna wstęgowe, półokrągłe balkony i wyoblone narożniki itp), pozwalając na niekończące się kopiowanie tych patentów przez architektów większych i mniejszych. Nie żeby to było nieładne, bo jak jest zadbane, to nawet ujdzie, ale ostatnie lata to ostentacyjne czczenie modernizmu ponad wszystko, do obrzydzenia. Nie żeby sam modernizm był całkowicie zły czy nudny, bo wolę go znacznie bardziej od np. klasycyzmu, ale... a zresztą, nie znam się.
To może na koniec jakieś nawiązanie.

7 komentarzy:

 1. ten modernizm jest tak stary i dobry, że właściwie przestał być modernizmem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Aha, czyli współczesne nawiązanie będzie nosić miano neomiędzywojennizmu. Pasują do tego bluzy i t-shirty z kotwicami Polski Walczącej i tekstami typu "Mamo, idę walczyć". Chociaż to w zasadzie już neowojennizm.

   Usuń
 3. Mięsię podoba bardzo, nawet ten letko przykurzony ostrawskim smogiem. Też wolę modernę od klasyki, choć pewnie w czysto modernym mieście nie dałoby się żyć ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo architektura modernistyczna a urbanistyka modernistyczna to dwie różne rzeczy ;-)

   Usuń