sobota, 9 sierpnia 2014

Poznań - Ostrów Tumski - katedraKatedra wprawdzie nosi oficjalną nazwę Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, ale mało kto jest to w w stanie spamiętać, więc dla większości pozostaje katedrą. Nie byle to jaka katedra, bo ponoć są tu pochowani pierwsi królowie polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry. Fakt ten nie został jednak, jak dotąd, udowodniony. Spoczywają w niej także inni piastowscy władcy, m.in. Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Pobożny. Więcej o katedrze tutaj a ja zapraszam do zdjęć.Poznańska syrenka?
Bonus na wyjście:

To chyba miał być pomnik Ireny Santor albo Violetty Villas?

5 komentarzy:

 1. Ostrów Tumski robił kiedyś wrażenie malutkiego miasteczka z olbrzymią katedrą.
  wrażenie psuła jeno zatłoczona trasa Berlin-Moskwa, co tamtędy wiodła.
  ciekawe, jak jest teraz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz jest lepiej - trasa jest nadal, ale jakoś to wszystko zarosło (tu przydała się tzw. zieleń miejska) i gdy tylko się z trasy zejdzie do katedry i na teren Bramy Poznańskiej (nowoczesne ę ą muzeum, o którym za jakiś czas), jest spokojnie i kameralnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ehem - król Mieszko, ten nasz koleżko? Nie znam ;-)
  A sama miejscówka jak i otoczenie jest superoskie. Trasa biegnie bokiem i specjalnie jej nie słychać, i pewnie jest mniej oblężona od czasu wybudowania autostrady.

  OdpowiedzUsuń
 4. A są poznaniacy, którzy śmieją się z:
  a) tego, że Warszawa poprzecinana jest "miejskimi autostradami"
  b) nieoryginalnością warszawskiej katedry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, pewnie i są berlińczycy, którzy śmieją się z nieoryginalności warszawskiej starówki oraz Czesi, którzy rechoczą, że nasze morze jest zimne. I nic na to nie poradzisz.

   Usuń