środa, 28 sierpnia 2013

Drezno - Altstadt 2

Dziś druga część wyprawy po drezdeńskiej starówce. Przy okazji powiem, co zwiedziłem, a czego zwiedzić nie mogłem, bo nie było gotowe. Chodzi mi o Historisches  Gewölbe czyli część skarbca, którą odrestaurowano dopiero parę lat temu (dostępne było jedynie Grünes Gewölbe). No więc już przy kupnie biletów można było się przekonać, że miejsce to jest wyjątkowe. Wszelkie zniżki, bilety grupowe czy abonamentowe nie obejmują tego obiektu. Przed wejściem trzeba przejść przez śluzę, która eliminuje dostawanie się większych ilości kurzu... i co? I niczego nie urywa. Kilka pomieszczeń z naćkanymi rekonstrukcjami tego, czego oryginalnie już nie ma. Audio przewodnik rozpływa się poetyckim językiem nad każdym zrekonstruowanym kieliszkiem, bo każdy obiekt ma swój osobny numerek do odsłuchu. A ja sobie pomyślałem, że gdyby taki cyrk zrobiono na Zamku Królewskim w Warszawie, życia by nie starczyło do opisania wszystkich obiektów tamże. Oczywiście, nie wolno robić zdjęć w  Gewölbe i trudno. Za to bilet kosztuje 12 ojro. No cóż, byłem, zobaczyłem, więcej nie chcę.

Dlatego przejdźmy do pozostałych zdjęć ze Starego Miasta.

Zwinger zwiedzałem już od środka parę lat temu, więc teraz przeszedłem się jedynie po zewnętrzu.
Obejrzyjmy teraz zrekonstruowaną Starówkę. Prawie, bo plac budowy nadal tam się znajduje.
Widoczny na zdjęciu Frauenkirche można obecnie zwiedzać bez opłaty - poprzednio życzyli sobie sporo za wjazd - więc skorzystałem. Zdjęć, oczywiście, nie można robić. Ale powiem może inaczej - z wierzchu ładniejszy. Niby-barokowe dekoracje (szczególnie amorki) kupowano chyba w sklepach z krasnalami ogródkowymi.


Niektóre zabytki na Starówce są mniej oczywiste.

Stylowy powóz w stylowym otoczeniu.

A teraz idziemy nad Łabę.


Wracamy na dworzec...

...ale nie opuszczamy miasta, bo jutro obejrzymy jeszcze jedną stację drezdeńską.

5 komentarzy:

 1. nie rozumiem tego zakazu robienia zdjęć. że niby kto nie zrobi ten kupi w merczandajzingu album albo choćby pocztówkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo: nie będziesz kompromitować instytucji obnażającymi wszystko zbliżeniami.

   Usuń
 2. Naprawdę imponująca architektura. Wielkie to...

  OdpowiedzUsuń
 3. O, zdjęli opłaty w kościele. Pewnie czytali mojego blogaska :P
  Fajnie tam, a szczególnie nad rzeczką z tymi wszystkimi światłami.

  OdpowiedzUsuń