wtorek, 27 sierpnia 2013

Drezno - Altstadt 1

W Dreźnie byłem po raz pierwszy jakieś parę ładnych lat temu i - po przerwie - postanowiłem dozwiedzać to, czego nie zwiedziłem za pierwszą wizytą. Bo w Zwingerze już byłem, i Grünes Gewölbe (bez szału) widziałem. Ale zostało jeszcze sporo.


Drezno miało podobnego pecha, co Warszawa - zostało bardzo mocno zniszczone w wyniku nalotów dywanowych w 1945 roku i zrekonstruowano po wojnie jedynie nieznaczną część zniszczonych obiektów (a część rozebrano, jak u nas). Do dziś trwa wypełnianie chaotycznych wyrw w zabudowie Starego Miasta. Niestety, o ile to, co odbudowano tuż po wojnie, robi w miarę naturalne wrażenie, to stawiane ostatnimi czasy od nowa "zabytkowe" kamieniczki wyglądają okropnie.


Drezno było przez parę lat na liście UNESCO ze względu na zespół widokowy trzech kamiennych mostów nad Łabą. Zostało jednak z tej listy usunięte, gdy władze zdecydowały się dobudować dodatkowy most, by udrożnić przeprawę przez miasto. Przeprowadzono referendum, w którym 68% mieszkańców stwierdziło, ze woli mieć most niż wpis na listę. W zasadzie trudno się dziwić.

Na początek droga z dworca na Stare Miasto, czyli "NRD spotyka XXI wiek".Do Starego Miasta coraz bliżej...

Jest to stylistycznie charakterystyczne dla zabudowy, uzupełniającej dziury w Starówce. Tak bezpieczne, że aż bezstylowe. Niby staro wyglądające, ale w środku jest centrum handlowe.

I wkraczamy na Stare Miasto.


i wrócimy jutro, gdy będzie lepsza pogoda.

6 komentarzy:

 1. Jak rozumiem, dwa zdjęcia po "i wkraczamy na Stare Miasto" to nówki sztuki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno stwierdzić, ale tam w większości przypadków "stare miasto" wygląda jak nowe osiedle. A tutaj foto zniszczonego Śródmieścia.

   Usuń
 2. NRD jak NRD, ale te kamienne budowle b. przyjemne.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Dreźnie nawet ten kościół, co to go Marcin pewnie pokaże, to nówki sztuki. Nowsze niż nasza Starówka. Ale i tak fajnie (oprócz słonej opłaty za wstęp do onego kościoła).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcin pokaże. Zdjęto już opłatę za wstęp do Fraukirche, ale nie wolno robić zdjęć w środku. Mała strata, że się tak delikatnie wyrażę.

   Usuń