środa, 5 czerwca 2013

Wielka Nieobecna - model Wielkiej Synagogi na Tłomackiem

Od pewnego czasu na wysepce między jezdniami Alei "Solidarności", w pobliżu pałacu Przebendowskich, stanęło drewniano-tekturowe Tłomackie w skali 1:10 a jego główną atrakcją jest budynek Wielkiej Synagogi, wysadzonej przez hitlerowców po upadku powstania w getcie. Jako że z Tłomackiego do dzisiejszych czasów ocalały jedynie "Gruba Kaśka" i Żydowski Instytut Historyczny, dobrze że organizowane są akcje, uświadamiające społeczeństwu, co tu było i jak to wyglądało. O synagodze oraz o całej genezie instalacji można przeczytać na tablicach obok. Można też - co mnie i rozśmieszyło, i przeraziło - robić sobie telefonem słitfocie przed synagogą, jak widziane przeze mnie gimnazjalistki.8 komentarzy:

 1. Z zasady jestem niechętny bardzo medialnym pomysłom, ale to był akurat dobry pomysł. A na Szerokiej tfu Kłopotowskiego można by nawet zbudować makietę w skali 1:1.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie, to jak dla mnie mogłaby zostać na stałe (jeszcze tylko wymodelowaliby wnętrze, bo tera to ktoś mógłby pomyśleć, że Wielka Synagoga była wyłożona od środka sklejką).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też dobry pomysł.
   tylko, żeby się nie przyjął na dobre w kryzysowych czasach, i żeby nie opędzili dyktą zabudowy placu Saskiego itp.

   Usuń
  2. Już kiedyś (koło 1997 roku) był (oficjalny - chyba któregoś wiceprezydenta m.st.) pomysł zbudowania makiety Pałacu Saskiego w skali 1:1 z rurek i obwieszenia szmatami z nadrukowaną elewacją. Pamiętacie to?

   Usuń
 3. O, to zmniejszyłeś się w celu przeniknięcia do środka?

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł! gimnazjalistki robiące zdjęcie by mnie nie przeraziły, ale jakby to były starsze osoby - to i owszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjny pomysł! Na instalację, nie na słit focie ;)

  OdpowiedzUsuń