niedziela, 9 września 2012

Pomnik Warsa i Sawy (?)

Ten znak zapytania w tytule wcale nie jest postawiony tak se. Rzeźba, widoczna na zdjęciu, pojawiła się w okolicy murów staromiejskich, no… dawno. Lata 70-te? 80-te? Kto pamięta? Potocznie mówi się na nią, że to pomnik Warsa i Sawy. Znaczek Polski Walczącej sugeruje, że owo odniesienie jest bardziej symboliczne i dotyczy mieszkańców Warszawy w ogóle, nie tylko jej mitycznych założycieli. Nie znalazłem informacji na temat autorstwa i daty ustawienia tej rzeźby na Starówce, ale może ktoś?...


6 komentarzy:

 1. Jeden z najbardziej tajemniczych pomników Warszawy - mimo, że widać, co przedstawia, to i tak nie wiadomo :)

  Oczywiście przed wojną była tu gęsta zabudowa, której resztki doburzono po wojnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. * - przeglądarka podkreśliła mi słowo "doburzono" jako niepoprawne. O czymś to świadczy. Chyba polskiego słownika dla niej nie tworzyli warszawiacy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stawiałbym raczej na początek lat 80, bo wtedy dużo wydarzeń okołopowstaniowych miało miejsce. Zresztą nawet w '83 i '84 pamiętam całkiem sporo wydarzeń tego rodzaju. Ale samego pomnika nie lubię, podobnie zresztą jak "Małego Powstańca".

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.sztuka.net/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=857&newsId=13618&callingPageId=856&_CheckSum=1485002275

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli oni mają Warszawie śpiewać jakąś piosenkę to z fryzur wnioskuję, że będzie to jakaś pieśń z Biskupina albo coś z repertuaru Yardbirds.

  OdpowiedzUsuń