wtorek, 26 czerwca 2012

Muzeum Narodowe po liftingu

Wstawiłem post i nie zauważyłem, że zapomniałem o tekście, ale już nadrabiam zaległości.


Przybytek narodowego muzealnictwa przeszedł niedawno lifting. Nie operację plastyczną, bo na to MN nie stać, ale lifting właśnie. Efektem liftingu jest nowe logo, przedstawiające dżdżownicę po ściśnięciu praską do czosnku, oraz odświeżony wygląd sal z ekspozycjami. Dzieła pozmieniały miejsca, więc trzeba się będzie teraz nauczyć od nowa, gdzie co leży, stoi i wisi (jak w supermarkecie). Zdecydowanie lepsze jest oświetlenie obrazów, bo nie trzeba się wyginać w paragraf, żeby pod odpowiednim kątem dostrzec to, co malarze na nich umieścili. Nie wszystkie sale są gotowe, np. sztuka średniowieczna i numizmatyka były jeszcze nieczynne. MN odwiedziłem także z powodu żenująco zatytułowanej wystawy, o której jutro.Dzieło Piotra Michałowskiego od niedawna połowicznie zdobi plac Bankowy, dosłownie.


W samym układzie sal niewiele się zmieniło. Skrzypiąca podłoga jest wypacykowana, ściany mają nowe kolorki i zmieniły się światła.


"Bitwa pod Grunwaldem" konserwowana jest na oczach zwiedzających.


Mój ulubiony "Dziwny ogród" Mehoffera wisiał niegdyś na przepierzeniu w jednej z sal, obecnie przeniesiony jest na ścianę, dzięki czemu z jednej strony lepiej go widać, a z drugiej stracił swój "intymny kącik".


Rzeźba Wacława Szymanowskiego (tego od Chopina) w wersji pełnej do obejrzenia w parku im. Traugutta. Tu wersja singlowa.

A to "Mickiewicz budzący geniusza poezji" artysty Kurzawy, słynny nie tylko z powodu bycia rzeźbą w muzeum, ale także z rozbicia przez samego twórcę. Ze złości, bo figura nie zajęła I miejsca w konkursie w Zachęcie, a jedynie III. Kurzawa rozbił Mickiewicza tamże, bo nie wiedział zapewne, iż w Zachęcie liczy się tylko Wielka Sztuka.

8 komentarzy:

 1. czyścili, pucowali obrazy a kurzawa została.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieła się ładnie rozpromieniły, Matejko dostał stelaż dla odbiorców niepełnosprawnych, extra lifting!

  OdpowiedzUsuń
 3. Co tam nam piszesz o salach... Nowe Logo! To jest najważniejsza ze zmian! Dzięki temu muzeum okryje się nową sławą i przyciągnie tłumy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem o logo ale go tu nie umieszczam, bo nie mieści się nawet w kategoriach Wielkiej Sztuki.

   Usuń
 4. Logosa chyba nie widziałem, a jeśli widziałem, to zdążyłem zapomnieć. Po Waszych zachętach (hehe), nawet nie będę szukał.
  A bitwa pod Grunwaldem - to ten obrazek, co w "Alternatywach" go nosili po piętrach, czy może kopia?

  OdpowiedzUsuń
 5. Aj, nie byłam, nie widziałam, choć 'Grunwald" chyba był przedtem w Krakowie?
  Mylę się?

  OdpowiedzUsuń
 6. Grunwald to jest w Poznaniu :) http://goo.gl/maps/609H

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładne muzeum, pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń